E-Kitap Paylaşımı & Kitap Özetleri
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Suç ve Ceza

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Kurucu Başkan
Kurucu Başkan
avatar

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 219
Rep Puanı Rep Puanı : 777
Doğum tarihi : 12/06/90
Kayıt tarihi : 21/07/10
Yaş : 28
Nerden : İstanbul

MesajKonu: Suç ve Ceza   Cuma Tem. 23, 2010 5:36 pm

Eser Hakkında

1866′da yayınlanan ve Dünya klasikleri arasında yer alan Dostoyevski‘nin Suç ve Ceza adlı romanı sosyal fenalıkların sebeplerini ortaya koyar ve fe nalıkları yapanların cezalarını çekmesi gerektiğini anlatır. Pek çok bakımdan bir şaheser niteliğindedir.

Suç ve Ceza Kahramanları (Kişileri):


Rodya: Romanın başkahramanıdır. Devamlı bir geçim kaynağı olmayan, Petesburg Üniversitesi’ndeki hukuk tahsili ni de yarıda bırakan bir kişidir. Kendisini herkesten üstün görür. Aynı zamanda cömert, fazla heyecanlı, hisli, içinde çatışmalar yaşayan bir kişidir.
Pulcheia Alexandrovna Raskolnikov: Rodion’un an-nesidir. Kocasının az miktardaki emekli maaşıyla geçinen dul bir kadındır.
Dünya: Rodion’un kız kardeşidir. Luzhin’le nişanlıdır. Zeki, neşeli bir kızdır.
Pctroviç Luzhin: Kendi gayretiyle yetişmiş, gururlu bir kişidir. Yüksek bir memurdur. Dounia ile nişanlıdır.
Sonya: Fakir bir ailenin ahlaklı, karekterli, dindar kızıdır. Şartlar onu düşük bir kadın yapar.
Arkadiy Ivanoviç Svidrîgailov: Dunya’nın patronu dur. Riyakâr, hırslı, arzularının esiri olan menfi bir adamdır.
Maria Petravno Svidrigailov: Arkadiy’in ölen eşidir.
Dimitri: İşsiz kalmış, ayyaş, mazoşist bir memurdur. Alyona Ivanovna: Yaşlı, tefeci bir kadındır.
Suç ve Ceza Özeti

Rodion 1860′larda Petesburg’da bir hukuk talebesidir. Fakat derslerine devam etmez. Rusya’ya Batıdan gelen bazı fikir akımlarından etkilenir. Bu akımlara göre, insanlar iki kıs ma ayrılır: Alelade sürü ve Sezar gibi kendi kanunlarını ken dileri yapan yönetici ruhlar. Rodion, kendisini bu yönetici, üstün sınıfa dâhil etmek ister. Rodion, kafasında bu karışık düşüncelerle bocalarken üstün sınıftan olabilmek için insanların nefret ettiği, yaşlı tefe ci bir kadın olan Alyona Ivanovna’yı öldürmeye karar verir. Rodion, bu kadını öldürünce ayrıca zengin olacak, onun malına sahip olacaktır. Kendi içinde yaşadığı iç muhasebele rinin ardından kadının evine gider ve onu balta ile öldürür. O anda, Alyona ile yaşayan masum üvey kız kardeşi de içeri gi rince onu da öldürmek zorunda kalır. Evden birkaç eşya ala rak kaçar.
Rodion’un annesi düşkün, müşfik bir kadındır. Kız karde şi de Svidrigailov adında birinin çocuklarına dadılık yapmak tadır. Svidrigailov, ona sarkıntılık edince işten ayrılır. Luzhin adında bir burjuva ile evlenmeye karar verir. Rodion, karde şinin ona parasal ve mesleki anlamda destek olmak için tica ri bir evlilik yaptığını anlar. Engel olmaya çalışır.
Rodion ara sıra Marmeladov’un kızı Sonya ile görüşmek tedir. Aile, babanın ayyaşlığından dolayı çok yoksuldur. Sonya bu yüzden kötü bir hayata atılmak zorunda kalır. Babası ölünce, Rodion onlara parasal yardımda bulunur.
Rodion, bu hayat içinde öldürdüğü kadından dolayı vic dan azabından kurtulamamaktadır. Bir gün bir borç yüzün den karakola çağrıldığında bu azap ve korkuyu daha derin den duyar. Arkadaşı Razumihin’in odasında günlerce hasta yatar. Hatalığı sırasındaki sayıklamaları polis olan Porfıy Pet-roviç’i şüphelendirir.
Luzhin’le Dünya’nın evlenme töreni hazırlıkları başlamış tır. Rodion, eniştesi ile kavga edince, Luzhin, Dunya’yı kovar. Bu olaydan kısa bir süre sonra, Dünya ile Razumihin arasın da bir aşk başlar.
Polis Porfiy Petroviç araştırmaları sonunda şüpheleri Ro dion üzerinde yoğunlaşır..Onu tekrar sorguya çeker. Bu sor gulama sırasında aniden suçun işlendiği sırada binada bulu nan Nikolai, karakola gelerek cinayeti üstlenir. Rodion, temize çıkmıştır görünürde. Fakat itirafa çok ihtiyacı vardır, suçu nu Sonya’ya anlatır. Sonya, ahlaksız bir hayat yaşamak zo runda olmasına rağmen dindar bir kadındır. Suçunu itiraf et mesini nasihat eder. Polis Porfiy Petroviç de boyacının suçsuz olduğunu anlayıp Rodion’a aynı nasihatte bulunur. Boyacı, çok dindar biri olduğundan başkalarının günahlarının ce zasını çekerek sevap işlediğini düşündüğü için suçu üslenmiş tir. Bu arada, sırrı Svidrigailov da öğrenmiştir. Svidrigailov, Dunya’ya şantaj yapar. Kendisi ile birlikte olduğu takdirde Rodion’u ülke dışına kaçıracağını söyler. Dünya, ahlakını ko rumak için kendisini tabanca ile savunmak zorunda kalır ve Svidrigailov’u vurur. Svidrigailov, Dunya’ya asla sahip ola mayacağını anlar ve İntihar eder.
Sonunda vicdan azabı Rodion’a suçunu itiraf ettirir. Si birya’ya sürgün edilir. Sonya onun serbest kalacağı günü bekleyecektir. Rodion, yine de aşırı bir pişmanlık duymamak tadır. Fakat Sonya’nın sayesinde kendini dîne verebilecektir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://e-kitap.yetkinforum.com
 
Suç ve Ceza
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» SUÇ VE CEZA

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
E-Kitap Forum :: Diğer :: Kitap Özetleri-
Buraya geçin: